NC State
NC State Principal Preparation

22

Cohort VI Fellows (2017-2018)

Principal Mentor School Name Fellow
Crystal Whitley Englewood Elementary School Megan Bain
David Averette
Franklinton Middle School Candice Ball
Hugh Scott
Southern Nash High School Kenya Brown-Burden
Claude Archer
West Edgecombe Middle School Mike Casey
Kevin Cutler
SouthWest Edgecombe High School (Serving as AP) Beau Drake
Sherri Wells
Middlesex Elementary School Chad Horner
Angela Cross
Edna Andrews Elementary School Leigh Ann Hudson
Brian Hopkins Northern Nash High School Tekeyla Jones
Yolanda Wiggins
Winstead Avenue Elementary School Leo Nieves
Jacqueline Perry-Higgs
Washington County Early College High School Danisha Norfleet
Quinton Mangano Nashville Elementary School Amy Parker
Terrell Jones Belmont Elementary School (Serving as AP) Patrick Quast
Lois Glass Stocks Elementary School DeNeasha Strother
Chris Sivills Edwards Middle School Jasmine Traun
Dr. Laverne Daniels Bunn High School Laura Wilson

Cohort V Fellows (Fall 2016)

Principal Mentor School Name Fellow
Amy Pearce
South Edgecombe Middle School (Mary as Assistant Principal) Mary Bridgers
Craig Harris
SouthWest Edgecombe High School Sandra Byrd
Lauren Lampron
W.A. Pattillo Middle School (Rashard as Assistant Principal) Rashard Curmon
Martha Davis
Southeast Halifax High School Andrea Dagnalan
Renee Mizelle
Vaughn Elementary School Ryan Ewell
Kevin Cutler
Tarboro High School Kathleen Gawsyszawski
Shannon Castillo
G.W. Carver Elementary School Robin Griffin
Noland Hicks
Warren County Middle School Magnus Hemans
Mark Barfield
Northwest Halifax High School Tonya Jones
Keedra Whitaker
Weldon Elementary Johanna Parker
Teicher Patterson
Enfield Middle School Dakisha Perry
Kendrick Alston
Williford Elementary Lacey Seaton
Christina Williams-Debrew
Dawson @ Scotland Neck Primary Shamika Neville
Muriel Summers
AB Combs Elementary Lemondre’ Watson

Cohort V Fellows (Spring 2017)

Principal Mentor School Name Fellow
Amy Pearce
South Edgecombe Middle School (Mary as Assistant Principal) Mary Bridgers
Shannon Castillo
G.W. Carver Elementary School Sandra Byrd
Lauren Lampron
W.A. Pattillo Middle School (Rashard as Assistant Principal) Rashard Curmon
Melissa Richardson
Hollister Elementary Andrea Dagnalan
Noland Hicks
Warren County Middle School Ryan Ewell
Amy Pearce
South Edgecombe Middle School Kathleen Gawsyszawski
Kevin Cutler
Tarboro High School Robin Griffin
Renee Mizelle
Vaughn Elementary School Magnus Hemans
Keedra Whitaker
Weldon Elementary School Tonya Jones
Christina Williams-Debrew
Dawson @ Scotland Neck Primary Johanna Parker
Martha Davis
Southeast Halifax High School Dakisha Perry
Carina Bryant
Southern Nash Middle School Lacey Seaton
Teicher Patterson
Enfield Middle School Shamika Neville
Muriel Summers
AB Combs Elementary Lemondre’ Watson

Cohort IV Fellows (2015-2016)

Principal Mentor School Name Fellow
Carina Bryant
Southern Nash Middle School Sylvia Anthony-McGeachy
James Futrell/ was Stan Warren
Hertford County High School/was Ahoskie Elementary School Lyndsay Britt
Ann Davis
Southeast Halifax High School Donnell Cannon
Trenton Brown
Franklinton Middle School Crystal Davis
Heddie Somerville
Pinkston Street Elementary School Letitia Fields
Brian Hopkins Northern Nash High School LaAlice Hopkins
Jan Wagner
South Creek Middle School Cliff Hudson
Robert Batts
Tarboro High School Caroline Joyce
Christina Williams
Dawsone at Scotland Neck Primary Caroline Linker
Larry Webb
Northern Vance High School Jenny O’Meara
Erin Swanson
Martin Millennium Academy Keith Parker
Melissa Harris Richardson
Hollister Elementary School Vanessa Peak
Amy Pearce
Stocks Elementary School Julie Simpson
Craig Harris
SouthWest Edgecombe High School Billy Strother
Jeffrey White
Chaloner Middle School Julie Thompson
Eric Sanchez
Henderson Collegiate Ashley Johnson

Cohort III Fellows (2013-2014)

Principal Mentor School Name Fellow

Wesley Dudley

 

West Bertie Elementary School Karen Branch

Tammie Williams

 

Roanoke Rapids Senior High School Joey Briggs

William Peele

 

Bertie Middle School Stephanie Cottle

Thomas Davis

 

Chaloner Middle School Chad Geary

Michael Butler

 

Roanoke Valley Early College Viola Gilbert

Frank Wiggins

 

G C Hawley Middle School Nafeesha Irby
Sheila Atkins Joe Toler – Oak Hill Elementary School Sophelia McMannen

Norris Parker

 

East End Elementary School Michelle Mobley

Dr. Vatara Slade

 

Hertford Middle School Allie Pearson

Ann Davis

 

Southeast Halifax High School Karyn Pleasant

Michael Turner

 

Tarboro High School Lauren Prudenti

Mona Gilliam

 

Windsor Elementary School Katie Row

Jan Wagner

 

South Creek Middle School Misty Rushing
Rickey Eley Bertie High School Tawanda Smallwood

March Whichard

 

SouthWest Edgecombe High School Matt Smith

Michael Ferguson

 

Manning Elementary School Melissa Strickland

Julie Finch

 

Mary Potter Middle School Trena Sutton

Rick Smith

 

Youngsville Elementary School Cindy Walker

Julie Shields

 

Bearfield Elementary School Ronica Watford
Iris Castellon-Dethmers Warren New Tech HS Jennifer Wilker

Cohort II Fellows (2012-2013)

Principal Mentor School Name Fellow

Stephanie Alston

 

Stocks Elementary School Amy Pearce
Ella Batts Winstead Avenue Elementary School Vernadette Garland

Carina Bryant

 

Southern Nash Middle School Kelly Mudd

Ron Byrd

 

Riverside Middle School Tonya Little

Michelle Royster

 

DS Johnson Elementary School Kendrick Alston

Mark Cockrell

 

Southern Nash High School Hugh Scott

Victor Fenner

 

William R. Davie Middle School Teicher Patterson

Kim Ferrell

 

Long Mill Elementary School Lisa Pennington

Anne Garrison

 

Zeb Vance Elementary School Jackson Olsen

Lauren Allen

 

Wilton Elementary School Kim Allison

Ann Mitchell

 

Baskerville Elementary School Jenifer Lewis
Anthony Nottingham Parker Middle School Krista Fasioli

Leon Farrow

 

Rocky Mount Senior High School Tim Mudd

Margaret Sharpe

 

Nashville Elementary School Jennifer Berry

Amy Thornton

 

Bailey Elementary School Zachary Marks
Calvin Timberlake JF Webb High School Erin Robbins

Michael Turner

 

South Edgecombe Middle School Angela Strother

Jan Wagner

 

South Creek Middle School Larry Hodgkins

Marc Whichard

 

SouthWest Edgecombe High School Darren Gemzik

Melody Wilson

 

West Oxford Elementary School Elizabeth Moran

Kelvin Edwards

 

Belmont Elementary School Lauren Greenhill

Cohort I Fellows (2011-2012)

Principal Mentor School Name Fellow
Carla D. Amason Hollister Elementary School Douglas Miller
Yolanda Wiggins
Shelley Williams

Pamela Chamblee

 

Northampton High School Mark Barfield
Tony Cozart South Warren Elementary School Tracey Neal

Ann Davis

 

Gaston Elementary School Cecilya Williams

Canecca Davis

 

Boyd Elementary School Ebony Spivey Jason
Kelvin Edwards Belmont Elementary School Annabel Bello
Hope Walker

Kim Ferrel

 

Long Mill Elementary School Erica Shoulders Royster

Sandra Hardy

 

Bertie Middle School Carol Mizelle
Gonzalo Pitpit

Greg Hogue

 

Hertford High School Mark Long
Robert Hurley Roanoke Rapids High School Melissa Harris Richardson
Catina Jackson-Hoggard Central Elementary School Christina Williams

Eddie Price

 

South Johnston High School Sean Murphy

Julie Shields

 

Bearfield Primary School Kimberly Scott

Muriel Summers

 

AB Combs Magnet Elementary Erin Swanson
Stan Warren Ahoskie Elementary School Demetra Lassiter
Mae Rose
Shelia Washington Northside Elementary School Ryan Hurley

Example Cohort I Principal Mentor Report: Period No. 1, January 2012 (Standards 5a-5d)

Screen_Shot_2012-02-27_at_10.19.54_AM